top of page

Paslanmaz Takım Çelikleri

Paslanmaz takım çelikleri bir diğer ismiyle martensitik paslanmazlar grubunun altındadır. Klasik paslanmazlar gibi yüksek krom içerirler ancak takım çelikleri gibi de karbon oranları belli seviyede yüksektir. Krom karbürler oksitlenme açısından problem teşkil ettiğinden vanadyum ilavesi ile bu yapıların oluşması engellenerek hem paslanmazlık hem aşınma dayanımı sağlanır. Gıda , medikal ürünlerinin üretiminde ki takım ve kalıplarında kullanılır.
DIN 1.4125
X105CrMo17

4125 klasik paslanmaz çeliklerden farklı bir şekilde yüksek karbon barındırır. Karbon çelikte paslanmanın oluşmasında büyük etki yaratsa da 4125 paslanmama konusunda mükemmele yakın sonuç verir. Yaklaşık %17 krom içeren bu alaşım molibden ilavesi sayesinde serbest ferrit fazını asimile ederek 60hrc sertliğe kadar ulaşarak mükemmel paslanmazlığın yanında aynı oranda aşınma dayanımı sağlar. Genellikle gıda sektöründe endüstriyel bıçak ve kalıplarda , medikal kesici ekipmanlarında kullanılmaktadır.

DIN 1.4112
X90CrMoV18

4112 paslanmaz korozyon direnci, aşınma dayanımı yüksek ve parlatılabilirliği çok iyi olan bir alaşımdır. Korozyon direnci istenen kesici takımlarda 58hrc sertlik seviyesine ulaşabilen 4125 e göre bir nebze daha az karbon muhteviyatı, medikal uygulamalarda kullanımına daha çok imkan sağlamaktadır. Molibden ve Vanadyum karbürler sayesinde kullanıldığı takımlarda uzun aşınmazlık ömrü sağlar.

bottom of page