top of page

Toz Metaller

Klasik yöntem ile üretilen takım çeliklerinin dışında toz metalurjisi ile üretilen alaşımlar tane boyutu ve yapısal kararlılık açısından çok iyidir. Segregasyon seviyesi sıfır olan bu metallerde tüm takım çelikleri için bir karşılığı olan alternatifler barındırmaktadır. Amerikan Crucible firması toz metalurjisi konusunda öncü firmadır.
CPM® REX® M4
AISI M4

CPM REX M4 yüksek vanadyum içerikli M2 ve M3 e göre son derece yüksek tokluk ve aşınma dayanımına sahip , punçlar , kesme kalıpları ve yüksek hızlı kesme takımları için tasarlanmış bir alaşımdır. Rex M4 , Standart M4 e göre Yüksek karbon değeri ile optimum sertleşebilirliği sağlarken, yüksek sülfür ile de işleme kabiliyetini arttırmaktadır.

CPM® REX® M35
AISI M35

CPM REX M35 %5 Kobaltlı toz metalurjik üretilmiş M2 yüksek hız çeliğine yakın bir alaşımdır. Azdırma çakıları ve broş toplarında yoğunlukla kullanılmaktadır. 65Hrc sertleşme kabiliyetiyle abrasif aşındırıcı ortamlarda mükemmel sonuç verir.

CPM® REX® 76
AISI M48

CPM REX 76 üstün özelliklere sahip bir toz metaldir. Yüksek karbon, vanadyum ve kobalt 68-70hrc sertlikte çalışma imkanı sağlarken Crucible mükemmel tane yapısında üretimi sayesinde kırılmalara karşı da dirençlidir. Abrasis aşınma dayanımı çok yüksek olan bu metal, yüksek adetlerde üretim yapılan iş parçalarında tercih edilir.

CPM® REX® 121
Patent

CPM REX 121 crucible patenli yüksek vanadyum ve kobalt alaşımıdır. 72hrc elmas'a yakın sertliğiyle işe parçanızı en son ne zaman bilediğinizi unutacaksınız. İşleme kabiliyeti çok iyi olmayan bu metal 3mm'e kadar olan saç kesme kalıplarında , bükme ve broş uygulamalarında mühendislerimizin önereceği şartlarda kullanılmalıdır.

bottom of page