top of page

Özel Bakır Alaşımları

Takımlık bakır alaşımları çoğunlukla iyi ısıl ve elektriksel iletkenlik , güçlü mekanik özellikler istendiğinde ilk akla gelen gruptur. Ayrıca bazı alaşımların anti kıvılcım özelliği sayesinde kullanım alanı çok genişlemiş bir alandır.
DIN 2.1293
CuCrZr

CuCrZr %1 Cr ve %0,1 Zr içeren yüksek iletkenlik özelliği olan bakır alaşımıdır. Ayrıca yaşlandırma yönetmi ile yüksek sertlikte kullanılabilmektedir. Dikiş kaynak diski olarak kullanımı yaygındır aynı zamanda dalma erozyon elektrodu , alüminyum ve çeliğin sürekli dökümünde kalıp , mukavemet istenen elektriksel parçalar, trafoa irtibat barası olarak kullanımı uygundur.

DIN 2.1247
CuBe2

CuBe2 yüksek mekanik özelliklere sahip bir bakır alaşımıdır. Yüksek sertlik, ısıl iletkenlik ve eletriksel iletkenlik özelliklerine sahiptir. Çelik parçaların örneğin Jant üretiminde kaynak elektrodu olarak, kıvılcım çıkarmama özelliği sayesinde petrokimya endüstrisinde yatak malzemesi , yüksek aşınma dayanımı ve ısıl iletkenlik özellikleri sayesinde plastik kalıp sektöründe kullanımı yoğundur.

bottom of page