top of page

Soğuk İş Takım Çelikleri

Soğuk iş çelikleri kullanım alanına göre kıyaslamada en çok sarfedilen takım çeliği grubudur. Aşınma dayanımı, darbe direnci , tork gücü bakımından yüksek nitelikler beklenen çoğunlukla Krom , Molibden, Tungsten ve Vanadyum alaşımlı çeliklerdir.
DIN 1.2379
X153CrMoV12

2379 yüksek karbon ve krom içeren , molibden ve vanadyum bazlı soğuk iş takım çeliğidir. Yüksek abrasiv aşınma dayanımı ve basınç mukavemeti başlıca özelliklerinden olup sertleşebilirlik, homojen sertlik dağılım kabiliyeti ve temper dayanımı iyi bir çeliktir. Kesme , form verme, sıvama takımlarında sıklıkla kullanılan aşınma dayanımı yüksek bir alaşımdır.

DIN 1.2080
X210Cr12

2080 yüksek karbon ve krom içeren ledeburitik tane yapısında sertleşebilirliği ve bununla birlikte aşınma dayanımı yüksek bir soğuk iş takım çeliğidir. Kesme , bükme, ekstrüzyon takımlarında kullanımı yoğun olup, kaba tane yapısı ile sıvama kalıplarında en iyi sonucu verir.

DIN 1.2767
45NiCrMo16

2767 Krom , molibden ve nikel içeren ve derinlemesine sertlik alabilen, ısıl işlemde boyutsal değişimi çok düşük olan ,darbe dayanımı çok yüksek soğuk iş takım çeliğidir. Yüksek mukavemet istenen kesme takımlarında , sert plastiklerin şekillendirilmesinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

DIN 1.2436
X210CrW12

2436 özellikle ezme ve form verme uygulamalarında çok verimli bir çeliktir. Alaşımında ki yüksek karbonun yanında tungsten ilavesi mükemmel yapısal kararlılık ve bunun beraberinde tokluk sağlamaktadır. Rollform hatlarında , tel çekme uygulamalarında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

bottom of page