top of page

Sıcak İş Takım Çelikleri

Sıcak İş çelikleri 200 derece sıcaklık üzerinde ortamda çalışacak takımlar için önerilen gruptur. Meneviş dirençleri, tokluk, aşınma dayanımları yüksek sıcaklıklarda dahi iyidir. Bu vasıfların da gruplandığı 3 grup vardır ki krom bazlı, molibden bazlı ve tungsten bazlı sıcak iş çelikleridir.
DIN 1.2343 
X37CrMoV5-1

2343 sıcak iş çeliği tokluk ve aşınma dayanımının en optimum aralıkta olduğu sıcak iş çeliğidir. Çatlamalara karşı yüksek dirençli bu çelik aynı zamanda 44-50hrc sertlik değerlerinde yüksek yük altında çalışan iş parçalarında kullanılabilir. Ekstrüzyon makinaları kovanlarında en uzun ömürlü performans sağlayan çeliktir. Bazı büyük ebatlı Alüminyum enjeksiyon kalıplarında ise kullanımı önerilmektedir. İyi parlatılabilirliği sayesinde bazı plastik enjeksiyon kalıplarında da tercih edilmektedir.

DIN 1.2344
X40CrMoV5-1

2344 sıcak iş çelikleri içinde en yoğun kullanımı olan bu çelik Cr-Mo-V dan oluşan alaşımlandırılmıştır. Metal enjeksiyon ve ekstrüzyon kalıplarında kullanımı yoğundur. 56 hrc sertliğe kadar kullanımı uygun olan bu alaşım yüksek tokluk ve aşınma dayanımının sınırlarını zorladığından bazı endüstriyel bıçaklarda tercih sebebi olmaktadır. Bunlar haricinde Civata Kalıpları, basınçlı döküm kalıpları, bazı sert plastik kalıpları ve sıcak dayanımı istenen makine parçalarında kullanılmaktadır.

DIN 1.2365
X32CrMoV12-28

2365 sıcak iş çeliği yüksek yükler altında adhesif aşınma dayanımı en iyi olan çeliktir. Alüminyum çubuk çekme, bakır çubuk çekme, pirinç çubuk çekme ve sarı çubuk çekme kalıplarında yoğun olarak kullanılmaktadır. 

DIN 1.2367
X32CrMov5-3

2367 meneviş direnci çok yüksek olan sıcak iş takım çeliğidir. Diğer sıcak iş çelikleri ile benzer sektörlerde kullanımı mümkündür, faklılığı ise daha yüksek sıcaklıklarda sertliğini kaybetmeyerek aşınma dayanımı bu sıcaklıklarda muhafaza edebilen bir alaşım olmasıdır.

bottom of page