top of page

TAKIM METALLERİ

Amacına hizmet edecek bir metalin seçimi yapılacak işi sonuçlandıracak en büyük adımdır. Malzeme seçimi çok geniş bir konu olup metaller de malzeme seçimi firmamız Takım Metal'in ana konusudur. 

Soğuk iş çelikleri kullanım alanına göre kıyaslamada en çok sarfedilen takım çeliği grubudur. Aşınma dayanımı, darbe direnci , tork gücü bakımından yüksek nitelikler beklenen çoğunlukla Krom , Molibden, Tungsten ve Vanadyum alaşımlı çeliklerdir.

Sıcak İş çelikleri 200 derece sıcaklık üzerinde ortamda çalışacak takımlar için önerilen gruptur. Meneviş dirençleri, tokluk, aşınma dayanımları yüksek sıcaklıklarda dahi iyidir. Bu vasıfların da gruplandığı 3 grup vardır ki krom bazlı, molibden bazlı ve tungsten bazlı sıcak iş çelikleridir.

Plastik kalıp çelikleri genel manada parlatılabilirliği iyi olan gruptur, üretilecek üründe beklenen yüzey kalitesine göre seçime açık 10'a yakın çeşit vardır.

Nitrasyon çelikleri, nitrasyon ısıl işlemine en iyi tepkiyi veren gruptur. Nitrasyon derinliği 0,10mm e kadar varabilen çeliklerdir ki diğer gruplarda 0,04mm e dahi zor ulaşılmaktadır. Nitrasyon işlemi ölçüsel kararlılık açısından problem teşkil etmeyen bir işlem olduğundan çoğunlukla ölçüsel hassasiyeti olan parçalarda ısıl işlem sonrası talaş kaldırılmayacak takımlarda tercih edilir.

Paslanmaz takım çelikleri bir diğer ismiyle martensitik paslanmazlar grubunun altındadır. Klasik paslanmazlar gibi yüksek krom içerirler ancak takım çelikleri gibi de karbon oranları belli seviyede yüksektir. Krom karbürler oksitlenme açısından problem teşkil ettiğinden vanadyum ilavesi ile bu yapıların oluşması engellenerek hem paslanmazlık hem aşınma dayanımı sağlanır. Gıda , medikal ürünlerinin üretiminde ki takım ve kalıplarında kullanılır.

Yüksek hız çelikleri darbe dayanımı çok iyi olmamakla birlikte toz metallerden sonra aşınma dayanımı en iyi olan gruptur. Seri veya devirli çalışan takımlarda, kesici ve delici uçlarda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Klasik yöntem ile üretilen takım çeliklerinin dışında toz metalurjisi ile üretilen alaşımlar tane boyutu ve yapısal kararlılık açısından çok iyidir. Segregasyon seviyesi sıfır olan bu metallerde tüm takım çelikleri için bir karşılığı olan alternatifler barındırmaktadır. 

Bakırın kendine has ısı ve elektrik iletim kalitesine farklı alaşımlandırmalarla yeni nitelikler katılabilmektedir. Bronz olarak ta adlandırılan bu alaşımlar sayesinde nitelikli takım parçaları yapılır. Aşınma dayanımı , elektrolidik verimlilik bunların başlıcalarıdır.

Takım imalatında Alüminyum günümüzde yoğun kullanılmaktadır ve gün geçtikçe çelikten ve başka materyallerden yapılan takımlarda yerini almaktadır. Termoform kalıplarıda, savunma sanayi ekipmanları ve hafif ve yüksek mukavemet istenen iş parçalarında kullanımı yaygındır.

bottom of page